En ole ikinä voinut käsittää, miksi ylipäätään päiväkotien ja koulujen pihojen ei vain anneta kasvaa luonnonmukaisina? Kenen mielestä asfaltti, keinut ja pari telinettä on kehittävämpi, terveellisempi ja hauskempi paikka lapsille leikkiä kuin metsäalue?

Aloitin itsen koulunkäynnin ala-asteella, jonka pihasta iso osa oli metsää, pöpelikköä ja historiallisia vallihautoja. Rakentelimme kavereiden kanssa välitunneilla majoja, leikimme piilosta tai kotia pikkuleluilla juurakoissa (juurakko=paras nukkekoti!).

Vaihdoin sittemmin ala-astetta kouluun, jonka pihalla oli asfalttia, soraa, pari keinua ja kiipeilyteline. Keinu ja telineet olivat aina jo jonkun käytössä, kun itse pääsin pihalle. Pihan nurkassa oli kyllä luonto-alue, mutta sinne ei saanut mennä. Ihmettelimme kaveriemme kanssa tätä silloin ja ihmettelen edelleen. Tuo luontoalue olisi ollut kaikkein kiinnostavin paikka leikeille. Sen sijaan seisoskelimme asfaltilla ja odotimme kellon soivan.

Rakennettuihin pihoihin verrattuna luonnonmukaisen metsän hyötyjä ovat ainakin:

  • vastustuskyvyn kehittyminen
  • mielikuvituksen kehittyminen
  • mieluisuus? Kysykää hyvänen aika lapsilta!
  • luontosuhteen kehittyminen
  • Suomen luonnon monimuotoisuuden vaaliminen